Диета и хормони при мъжете – какво е важно да знаете?
Това, което ядете, влияе на риска от развитие на диабет и затлъстяване. С напредване на възрастта при мъжете се променят и хормоните, като това може да доведе до наддаване на тегло и умора.
Хранителните избори при мъжете играят важна роля в мъжкото здраве. Храната заедно с хормоните може да повлияе на риска от развитие на диабет, затлъстяване и сърдечни заболявания, както и други хронични състояния.
Ако подозирате, че имате хормонален дисбаланс, ендокринолог и уролог могат да установят проблема. Част от симптомите могат да бъдат:
- наддаване на тегло или отслабване;
- умора;
- промяна в навиците за сън;
- намалено либидо;
- промяна в окосмяването по тялото и мускулната маса;
- промени в насторението;
- промяна в температурата на тялото.
Кои са основните хормони, които влияят на мъжете?
- Инсулин- този хормон казва на тялото как да използва енергията от храната, която ядете. Когато се храним, кръвната захар се повишава, това е енергията за клетките, като инсулинът спомага захарта от кръвта да стигне до клетките и те да я изпозлват като енергиен източник.
- Лептин и грелин- хормоните на глада. Те играят важна роля в контрола на апетита. Когато лептинът се повишава, това намалява апетита, когато грелинът расте – расте и апетитът.
Хората със затлъстяване и наднормено тегло обикновено имат резистентност към лептин(нечувствителност). Ниските нива на лептин водят до преяждане.
- Щитовидни хормони– те контролират метаболизма. Когато са много ниски, ние се чувстваме уморени, отпаднали, има наддаване на тегло, намалена мускулна маса. След консултация с ендокринолог може да се изпише заместител на лечение със синтетичен хормон на щитовидната жлеза. Когато са много високи тиреоидните хормони, се чувстваме нервни, емоционални, избухливи, може да имаме редукция на тегло, потене, чувство за горещина.
- Тестостерон– това е основният мъжки полов хормон. Той регулира редица процеси в тялото като производство на сперма, мускулна маса, синтез на клетките на кръвта. Нормално е нивата му да спадат с възрастта. С оглед на повишената продължителност на живот много хора с годините имат нисък тестостерон. Ако се установи от лекар нисък тестостерон, може да се изпише хормон-заместителна терапия, като трябва първо да се провери простатната жлеза. Говорете с вашия лекар за повече информация.
Д-р Мария Калинкова, ендокринолог