Инсулинова резистентност и Хашимото – има ли връзка?
Съществува връзка между Тиреоидита на Хашимото и инсулиновата резистентност, макар и тя да не е напълно изяснена. Автоимунните заболявания като Тиреоидит на Хашимото, който атакува щитовидната жлеза, могат да доведат до различни метаболитни нарушения, включително инсулинова резистентност.
- Хашимото е хронично автоимунно заболяване, при което имунната система напада щитовидната жлеза, водейки до нейното възпаление и евентуално до хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза). Това състояние може да предизвика метаболитни промени, включително повишаване на теглото и забавяне на метаболизма, което е свързано с инсулинова резистентност.
- Инсулиновата резистентност е състояние, при което клетките в организма не реагират ефективно на инсулина, което води до повишаване на нивата на кръвната захар и инсулина в кръвта. Това може да доведе до различни здравословни проблеми като метаболитен синдром, диабет тип 2, високо кръвно налягане и сърдечно съдови заболявания.
Няколко проучвания предполагат, че хората с Хашимото могат да имат по-висок риск от развитие на инсулинова резистентност. Например, възпалителните процеси и автоимунните реакции, които са характерни за Хашимото, могат да повлияят на инсулиновата чувствителност и метаболизма на глюкозата. Тези взаимовръзки се наблюдават по-често при хора с наднормено тегло и други съпътстващи метаболитни нарушения.
Макар и връзката между Тиреоидита на Хашимото и инсулиновата резистентност да не е напълно разбрана, наличието на едното състояние може да повлияе на развитието и прогресията на другото, изисквайки мултидисциплинарен подход за диагностика и лечение. За по-подробна информация и подходящо лечение е препоръчително консултация с ендокринолог.
Д-р Мария Калинкова, ендокринолог