Какви са психическите и физическите ползи от спортуването?
Спортуването има множество ползи за организма, както за превенция на някои състояния, така и за лечение. Дори минималната физическа активност има позитивно влияние върху организма.
Според множество проведени проучвания най-доброто, което човек може да направи за своето здраве, е да спортува. Редовната физическа активност има отношение към над 40 хронични заболявания.
Ето някои от най-важните ползи от редовният спорт и движение:
1. Подобрява работата на сърдечно-съдовата система. Редовните упражнения са добър приятел на сърцето.
Някои от позитивите за сърдечно-съдовата система включват:
- подобряване на нивата на холестерола;
- намаляване на стойностите на артериалното налягане;
- намалява риска от инфаркт и исхемична болест на сърцето;
- намалява риска от инсулт.
Именно тези ползи за сърдечно-съдовата система са много важен фактор за добро физическо здраве. Всеки човек е добре да спортува поне 150 мин./седмично, което е препоръчителното минимално време за физическа активност.
2. Подобрява контрола на захарния диабет. Според Американската диабетна асоциация различните типове упражнения и физическа активност оказват положително влияние на хората със захарен диабет или с риск от такъв чрез:
- подобряване на контрола за кръвната захар;
- намаляване на сърдечно-съдовия риск;
- намаляване на теглото;
- подобряване на самочувствието;
- отлага/превентира развитието на захарен диабет.
При пациенти с тип 1 захарен диабет:
- подобрява състоянието на сърцето;
- увеличава мускулната маса;
- подобрява чувствителността към инсулин.
Според Американската диабетна асоциация “Физическата активност и упражненията трябва да бъдат препоръчвани при всички пациенти със захарен диабет като част от терапията”.
3. Спортът намалява риска от някои видове онкологични заболявания. Според Националния онкологичен институт на САЩ има данни, че редовната физическа активност намалява риска от следните видове онкологични заболявания:
- рак на дебело черво;
- рак на стомаха;
- рак на хранопровод;
- рак на гърдата;
- рак на пикочния мехур;
- рак на марката;
- рак на бъбрека.
Например – в 26 проучвания от 2016 г. при пациенти с рак на гърдата, рак на простата, рак на дебело черво се установява 37% редукция на фаталния изход сравнено с неактивни пациенти.
4. Спортът подобрява настроението и психичното здраве. Редовната физическа активност намалява напрежението и депресията дори и при умерена физическа активност.
5. Спортът подобрява костното здраве. Физическата активност намалява риска от остеопороза при жени в менопауза, както при мъже с напредване на възрастта. Умерената физическа активност с аеробни и анаеробни упражения има положителен ефект дори при 90 минути седмично. Активности като ходене и танци също имат добър ефект.
6. Спомага за добра мускулатура. Здравата мускулатура е важна за всеки човек особено с напредването на възрастта, като това намалява риска от падания и счупвания на костите.
7. Увеличава шанса за по-дълъг живот. Дори при умерена физическа активност като най-осезаемо е при хора, които не са спортували до момента и започнат да го правят.
8. Спомага за поддържане на тегло. Спомага за задържане на теглото като за тази цел понякога са нужни повече тренировки от минимално препоръчителното. Освен това за поддържане на оптимално телесно тегло е нужна и добра балансирана диета.
9. Спортът действа като обезболяващо. Има положителен ефект при хронична болка.
10. Спортът подобрява съня. При редовна физическа активност се подобрява ефективността на съня, качеството на сън, намалява се умората през деня, намалява нуждата от използване на лекарства за сън.
11. Спортът подобрява функцията на нервната система и намалява риска от деменция. Според проучване от 2016 г. редовната физическа активност, съпроводена с диета /Средиземноморска/ и умствената работа спомага за добро състояние на нервната система при възрастни индивиди.
Като заключение – редовните упражнения във фитнеса или навън водят до по-добро настроение, намаляват риска от множество хронични заболявания, увеличават продължителността на живота и спомагат за добро психическо и физическо здраве. Спортувайте активно!
Д-р Мария Калинкова, ендокринолог