Какво е рибеното масло и за какво е полезно?
Рибеното масло съдържа нутриенти от риба, морски храни и фотипланктон. Също така в него се съдържат Омега-3 мастни киселини, витамин А и витамин Д. Най-честите форми на рибено масло, предлагани на пазара са под формата на гел капсули, таблетки, дъвчащи бонбони и течна форма.
Какво представлява рибеното масло?
Омега-3 е мазнина, която се съдържа в храната, освен това се съдържа в човешкото тяло – ретина, мозък, както и е семенната течност. Омега-3 мастните киселини имат ключова роля в работата на имунната система, ендокринната система, сърдечно-съдовата система и дихателна система.
Има 3 различни вида омега -3 мастни киселини:
- Ейкозапентоева киселина(ЕПК): позната като дълго-верижна омега -3, която се съдържа в рибата, морската храна, сьомга, сардини.
- Докозахексоева киселина(ДХК): Дълго-верижна мастна киселина, произхожда от риба и морска храна.
- Алфа-линоленова киселина(АЛК): различна омега-3 мастна киселина, която се открива в растенията като соя, бобови храни, семена. Освен това я има в орехи, семена от тиква и чия.
Човешкото тяло не може да произвежда есенциални мастни киселини. Може да преобразува АЛК в ЕПК и ДХК в малки количества.
Kaкви са ползите от приема на рибено масло?
Според поручвания приемът на рибено масло може да доведе до някои позитиви като:
- намаляване на симптимите на ревматоиден артрит: според проучване от 2020 г., приемът на омега-3 мастни киселини може да намали автоимунното възпаление при ревматоиден артрит.
- намаляване на нивата на триглицериди в серума: триглицеридите са мастни капки, които циркулират в кръвта. Тялото само си произвежда триглицериди и ги набавя от храната. При терапия с омега -3 мастни киселини се установява намаляване на нивото на триглицериди, което предпазва от сърдечни заболявания.
- намалява риска от депресия след раждането: при проучване от 2018г. се установява, че приемът на ейкозапентоева киселина намалява риска от постпартална депресия ( депресия след раждане), като намаля оплакванията от такава. Декозахексоевата киселина също намалява риска от депресия. Все още този ефект е обект на дoпълнителни проучвания.
- намалява риска от инфаркт: при проучване от 2016 г. се доказва протективният ефект от употребата на омега-3 мастни киселини, като това е обект на допълнителни изпитвания.
При следните състояния омега-3 мастните киселини имат ефект:
- очни проблеми;
- ревматоиден артрит;
- сърдечен удър;
- синдром на намалено внимание с повишена хиперактивност;
- болест на Алцхаймер;
- сърдечни проблеми.