Витамин Д – слънчевият витамин!

- Витамин Д е единственият витамин, който се произвежда под действие на слънцето. Уви, той е дефицитен при населението в 80% от случаите. Образува се от холестеролът под действие на слънчевите лъчи (ултравиолетови Б-лъчи).
- Витамин Д има много роли в организма и е важен за поддържане на доброто здравословно състояние.
- Витамин Д помага за усвояване на калция и фосфора от червата и задържането им в организма, като това пази костите здрави.
Ниските нива на Вит. Д са свързани със състояния като:
- Остеопороза
- Онкологични заболявания
- Депресия
- Мускулна слабост
Храните, които са богати на Вит. Д са:
- Черен дроб
- Риба тон
- Сьомга
- Яйца
- Гъби
През лятото през деня е най- доброто време да си набавим Вит. Д: 13 минути на ден, три пъти седмично е достатъчно да синтезираме Вит. Д. Препоръчителната доза на витамин Д е 600 UI на ден.
Синтезът на витамин Д зависи от цвета на кожата- при хората с по- тъмна кожа се съдържа повече от пигмента мелатонин и за тях е по- трудно да си набавят Вит. Д от слънцето.
При хора със светли кожи между 10-30 мин на ден излагане на слънце с тениска и къси панталони три пъти седмично е достатъчно, докато при хора с тъмна кожа трябва повече време.
Въпреки, че слънцето е много полезно, не трябва да се прекалява с излагането.
Прекомерното излагане на слънце води до застаряване на кожата, рак на кожата, риск от сърдечни инциденти, увреждане на очите.
Научете защо е важно и как да си набавяте достатъчно от слънчевия витамин!
Витамин D3 всъщност е стероиден хормон, който повлиява над 700 гена в човешкия организъм.
Мастно-разтворимото съединение се синтезира се в кожата под действието на UV лъчите.
Много фактори оказват влияние на синтеза на витамин D в кожата, като слънчевото греене, замърсеността на въздуха, излагането на слънце, остаряването на кожата, както и вида на ѝ [ нейната пигментация – съдържанието на меланин ].
Някои храни като сьомга, мазни риби, олио от треска и някои ядливи гъби, също са богат източник на витамин D. При растенията и гъбите под влияние на UV лъчите, се получава витамин D2.
Някои състояния като възпалителни чревни заболявания, оказват влияние върху усвояването на витамин D от гастроинтестиналния тракт.
Каква е ролята на Витамин Д за организма?
Ролята на витамин D и неговите метаболити в калциево-фосфорната обмяна е фундаментална. Той има ключова роля както са усвояването на калций и фосфор от червата, така и за изграждане и поддържане на здрави кости и зъби. Витамин D е своеобразен „пазител“ на калция и фосфатите в организма. Той участва в процесите на образуване на костен колаген, както и в образуването на локални растежни фактори, влияещи на работата на мускулите и нервната система.
- Витамин D е своеобразен модулатор на имунната система, като отговаря за способността на организма да се бори с инфекции и хронично възпаление.
- Произвежда над 200 антимикробни пептида, най-важният от които е кателицидин, естествено срещащ се широкоспектърен антибиотик
- Подпомага здравето на имунната система, мозъка и нервната система
- Регулира нивата на инсулин и спомага за превенция на диабет тип 1 и 2
- Подобрява функцията на белите дробове и здравето на сърцето
- Повлиява на процесите, участващи в развитието на рак
- Намалява риска от цезарово сечение и прееклампсия по време на бременност
- Намалява вероятността за развитие на аутизъм, Алцхаймер и други мозъчни нарушения
Защо е опасен дефицитът на Витамин Д?
- Дефицитът на Витамин Д може да предизвика косопад, чупливост на кости, зъби и нокти.
- При симптоми на дефицит на Витамин Д се консултирайте с вашия ендокринолог.
Д-р Мария Калинкова, ендокринолог